ludzie, biiuro

Kalendarze plakatowe napotyka się w dzisiejszych czasach na wszelkim kroku. Ozdabiają sekretariaty, klasy oświatowe i siedziby osobiste. Bywają też reklamówkami lub pamiątkami z podróży. Niewiele kto aczkolwiek zastanawia się, które jest ich pochodzenie. Można ogłosić, że przodkami terminarzy plakatowych były modele planszowe. Z czasem nadeszło obniżenie wielu poziomów do jakiejś. Ta jedna zaś została zwiększona i wykiwała postaci analogicznej do planszy. Takie kalendarze zyskały znaczne znaczenie z powodu własnej prostej i dekoracyjnej odmianie. Nie bez znaczenia była też cena niska podobnie jak dla edytorów (jakaś strona) jak i odbiorców.

Wpływ plakatu…

Czasem taki artykuł jest na tyle podobny do plakatu, że nie sposób z daleka ich rozróżnić. Na nieszczęście nie zawsze kalendarze plakatowe są na obszernym pułapie wykonania. Cyklicznie się zdarza, że przeważa kicz, który przetacza się na patrzącego. Ale nie ma się co temu dziwować. Każdego dnia przez oficyny kroczą miliony pokrewnych terminarzy. Z tego co trafia na rynek tylko ułomek jest naprawdę wysokiej jakości. Wybór dobrego wzoru należy do użytkownika. Zobacz co pisze producent
Za przodka form plakatowych wolno też oszacować obrazy, znane już od czasów starożytnych. Na pewno wspólną atrybutem obu jest stawianie ostatecznego nacisku na stronę czystą.

Kalendarz w obrazkowej oprawie był znany już w starożytności. W średniowieczu terminarze rolnicze były przedstawiane pięknymi obrazami, nierzadko zaopatrzone w zasobną symbolikę astrologiczną. W XX wieku wstał organizer, w którym obrazek odgrywał nadrzędną funkcję – plakat. Była to następstwo uprzemysłowienia istnienia. Ogół musi być proste i efektywne. Kalendarze plakatowe dobrze dopełniają tę rolę i nie przeszkadza to wcale ich walorom porządnym.

Skądże jeszcze czerpią się terminarze ścienne plakatowe?

Artykuły ścienne plakatowe to najważniejszy przodek, od którego wywodzą się kalendarze plakatowe, ale nie jedyny. Wspomnieliśmy już o plakacie. Plakat jako odmiana nośnika ogłoszeń lub reklamy rozpowszechnił się w XIX w. Jest bardzo lubianym nośnikiem, ponieważ posiada akcje estetyczne i informacyjne zarazem.

Jak kalendarze planszowe zamieniły się w plakatowe?

Kalendarze planszowe były niegdyś powszechną formą organizera bogatego. Naprowadzały kompozycją książkowy notatnik. W miejsce banalnych kartek były tu aczkolwiek plansze. Większe znaczenie w tego typu kalendarzach dla firmy miała strona estetyczna. Dostrzeżono też ich dużą wartość jako mediów promocji. Coraz to większy nacisk położony na stronę artystyczną organizera sprawił, że terminarze planszowe rozpoczęły coraz znaczniej przypominać plakaty. Przełomem była transformacja wielu plansz na jedną. Była to ogromna wygoda dla klientów i wydawców. Całoroczne kalendarium na cały rok odnajdowało się w jakimś położeniu. Co prawda nie było już tak wyraźne jak w organizerach standardowych, ale nadal zapełniało swoją podstawową rolę – terminarza czasu. Towary jednoplanszowe rozrosły się. Fragment identyfikacyjny rozpoczął w nich pełnić znaczną funkcję niż samo kalendarium. Bez pośpiechu rozpoczęły się powodować pierwsze modele plakatowe. Nazwa została poniesiona od plakatów, czyli barwnych afiszy w dużym rozmiarze, które kalendarze plakatowe bardzo przywodziły. Kalendarze plakatowe okazały się doskonałym wynalazkiem. Rozpoczęli ich używać wszyscy – od magazyniera do nauczyciela. Ta sława do dzisiaj nie zeszła. Kontrahenty cenią sobie wygodę i ozdobny charakter kalendarzy owego wzoru. Pociąga też mała zapłata – czasem o wiele się różniąca od ceny kalendarzy planszowych. Kumuluje się to dodatkowo, gdy np. chlebodawca ma koncepcje nabywania lub wydrukowania kalendarzy dla każdego pracownika z osobna.

Również poczytaj artykuł o projektach